O nás

Mateřská škola Starý Svojanov, okres Svitavy se nachází ve Starém Svojanově, což je část  historické obce Svojanov, které byl vrácen statut městys a je obklopena krásnou přírodou Českomoravské vrchoviny. Vzhledem ke stáří budovy byla mateřská škola průběžně opravována a renovována tak, aby odpovídala současným trendům předškolního vzdělávání a hygienickým normám.  V roce 2015 byla budova zateplena a udělána nová barevná fasáda.

Poskytujeme  vzdělávání dětí předškolního věku v souladu s cíli předškolního vzdělávání, které jsou dány Rámcovým vzdělávacím programem pro předškolní vzdělávání  a rozpracovány do Školního vzdělávacího programu s názvem Ten dělá to a ten zas tohle ( a dohromady umíme už moc ).

Vzdělávání se přizpůsobuje sociálním a emocionálním potřebám dětí této věkové skupiny. Respektují se vývojová specifika, individuální potřeby a možnosti dítěte. Každému dítěti je poskytována pomoc a podpora při řešení problémů. Vzdělávací působení pedagoga vychází z pozorování dítěte a odpovídajícímu individuálnímu přístupu. Jsou využívány metody prožitkového učení. Hry a činnosti dětí jsou založeny na přímých zážitcích. Podporujeme zvídavost, potřebu objevovat, zájem poznávat nové. Je podněcována radost z učení a z ovládání dalších dovedností. Je uplatňováno situační učení. Dítě se učí poznatkům a dovednostem v okamžiku, kdy je potřebuje a lépe si je zapamatuje. Forma spontánního a didakticky zacíleného učení se uplatňuje většinou individuálně v menší skupině. Vzdělávání je založeno většinou (u starší věkové skupiny) na principu nabídky a individuální volby. Uplatňujeme integrovaný přístup na základě integrovaných bloků, které nabízejí dítěti vzdělávací obsah. Dítě získává skutečné znalosti a dovednosti v podobě konkretizovaných očekávaných výstupů. Děti se specifickými vzdělávacími potřebami jsou vzdělávány podle individuálních vzdělávacích plánů. Těchto plánů také využíváme k rozvoji dětí s odkladem školní docházky.

Děti využívají dopoledne i odpoledne veřejné hřiště i přírodní hřiště,  obě jsou ve správě městyse Svojanov a nachází se v těsné blízkosti budovy. Na ploše přírodního hřiště jsou umístěny přírodní prvky pro hru i výuku. Děti se seznamují s běžnými činnostmi  života dřívějších generací spjatých dokonale s přírodou.

Kapacita MŠ je 24 dětí.  Do mateřské školy se zpravidla přijímají děti od tří let (§ 34 zákona č. 561/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů). V naší obci ani v blízkém okolí se nenachází žádné zařízení, které by pečovalo o děti mladší tří let. Proto, pokud není kapacita školy zcela naplněna, přijímáme i tyto děti, zpravidla od dvou let. Tyto děti však musí být natolik fyzicky a psychicky vyzrálé tak, aby pobyt v mateřské škole zvládly bez obtíží. Individuálně je proto jednáno s každým rodičem dítěte mladší tří let a jsou objasněny požadavky MŠ, které by mělo dítě při nástupu do MŠ zvládnout. Nepřijímáme děti s plenami, dítě musí udržovat čistotu, mělo by být přiměřeně vyzrálé tak aby mu odloučení od rodičů nezpůsobilo psychickou újmu.

Škola má vlastní školní jídelnu, která zajišťuje dětem v průběhu dne dvě svačiny, oběd a celodenní pitný režim.

Čas prožitý v mateřské škole by měl být radostný, plný přiměřených zkušeností a prožitků jako základ pro další životní kroky a vzdělávání. Naším úkolem je osobnostní  rozvoj dítěte, podporování jeho tělesného rozvoje a zdraví, osobní spokojenosti a pohody, napomáhat mu v chápání světa a motivovat k dalšímu učení a poznávání, ale stejně tak naučit dítě žít ve společnosti, přibližovat normy a hodnoty touto společností uznávané.