DISTANČNÍ VÝUKA - PŘEDŠKOLÁČCI

Vážení rodiče,

od 1. 9. 2020 mají mateřské školy povinnost poskytovat vzdělávání distančním způsobem (domácí vzdělávání) dětem, pro které je předškolní vzdělávání povinné. Jednoduše řečeno jde o vzdělávání na dálku, které může mít mnoho podob.

Povinnost se týká dětí plnících povinné předškolní vzdělávání. A k tomu je nutná spolupráce Vás, rodičů. Zákonný zástupce dítěte je povinen zajistit dítěti účast na distančním vzdělávání, neboť pro děti v posledním povinném roce předškolního vzdělávání je důležitá systematická příprava na vzdělávání v základní škole.

KDY SE VZDĚLÁVÁ DISTANČNÍM ZPŮSOBEM?

Distančně se vzdělává z důvodu krizových či mimořádných opatření nebo z důvodu nařízení karantény, kdy není možná osobní přítomnost většiny (více než 50%) předškoláků z celé MŠ nebo z odloučeného pracoviště nebo z nejméně jedné třídy, pokud se v ní vzdělávají pouze tyto děti.

KDY SE DISTANČNĚ NEVZDĚLÁVÁ?

Distanční vzdělávání se neposkytuje, pokud předškoláci do MŠ nechodí například kvůli neštovicím, střevní viróze, pokud ředitelka MŠ rozhodne o omezení nebo přerušení provozu nebo je MŠ uzavřena například z důvodu rekonstrukce.

JAKOU POVINNOST MÁ DÍTĚ?

Předškoláci jsou povinni se vzdělávat distančním způsobem.

ABSENCE DĚTÍ

Pokud se dítě nemůže distančního vzdělávání zúčastnit, (např.z důvodu nemoci) musí být omluveno. Omlouvání absence je obdobné jako při prezenční výuce.

Požadavky na distanční výuku mateřské školy

Plně respektujeme možnosti rodin a to jak časové, tak technické, proto pro nastavení distanční výchovně vzdělávací činnosti vycházíme z komunikace emailem. Učitelky pošlou vzdělávací nabídku dle školního vzdělávacího programu mateřské školy, která obsahuje náměty pro rozvoj dítěte. Těžiště vzdělávání spočívá především v inspirativních tipech na společné aktivity dětí a rodičů v domácím prostředí, na tvoření, čtení, didaktické hry, pohybové aktivity, společný poslech hudby atd. Dále dle potřeby poskytne dětem pracovní a grafomotorické listy.V průběhu distančního vzdělávání budou rodiče v telefonickém kontaktu s učitelkami, budou informovat o tom, jak dítě pracuje, popř.co je potřeba procvičit, mohou požádat i o další úkoly. Učitelky si mohou vyžádat vypracované materiály. Jinak bude předání po nástupu do MŠ.Na webových stránkách školy budou také další různé inspirativní náměty. Na předání pracovních sešitů se obě strany vzájemně dohodnou.

Co budete doma nejvíce potřebovat?

• Ohromnou dávku trpělivosti
  • Obyčejnou tužku, nůžky a výtvarné potřeby
  • Dále vše co doma máte, není třeba přehltit děti hračkami ani pomůckami

Kromě vzdělávací nabídky MŠ je potřeba:

• s dětmi často mluvit, povídat si o denních aktivitách
  • umožnit dětem pomoc v domácnosti, nebát se svěřit dítěti např. krájení zeleniny, třídění prádla před praním, kompletování ponožek, aj. každý dle svých možností
  • samozřejmostí je čtení dětem nejen před spaním, rozvíjíte tím představivost, slovní zásobu, kritické myšlení
  • ukazovat a vysvětlovat dětem jak se co dělá, komentujte, ptejte se jich
  • chodit s dětmi ven, dovolit jim běhat, skákat, házet, ušpinit se
  • nezapomenout, že nejvíce se děti učí nápodobou, chtějí být jako máma nebo táta